בס"ד                                                                                                                   
 
 
                                   שוק הנדל"ן – לאן?
 
 
בימים עברו אנו המתווכים היינו החלק הארי והקובע במחירי הדירות, כל אדם שרצה למכור דירה פנה אלינו המתווכים בשאלה כמה הדירה שווה? הרוכשים הפוטנציאלים הגיעו לשאול כמה תעלה לי דירה? השמאים שהגיעו לבצע הערכת שווי נכס התייעצו עמנו כמה שווה הדירה?.
 
היום הזמנים השתנו בעלי הנכס והרוכשים הפוטנציאלים נכנסים לאינטרנט בודקים מה ממוצע המחירים המבוקש באותו אזור ואז לפיו פועלים .בעלי הנכסים מפרסמים ללא תשלום אז מה אכפת להם להגזים במחיר ?ואז השכן שלו מבקש למכור ורואה את המחיר המבוקש ואומר הרי הדירה שלי משופצת יותר מדירתו של שכני שמזניח את דירתו, ומבקש מחיר גבוה יותר.לוחות הפרסום באינטרנט הם אלה שגרמו לעליות מחירים ,יש לא מעט בעלי אינטרסים שמפרסמים בלוחות אלו וגורמים לעליית ממוצע המחירים באזורים מסוימים ,הרוכשים נופלים ברשת ומקבלים את הדין.
 
השמאים מגיעים להעריך את הנכס ואז קובעים את מחירו האמיתי שלא פעם רחוק מאוד מהרכישה עצמה
היום בעלי הדירות מעדיפים לא להשתמש בשרות המתווכים מכיוון שהמתווך מציע להם מחיר הוגן ושווי שוק והרי הם יכולים למצוא פראיירים דרך האינטרנט את אותם האנשים שמחפשים לחסוך 2% דמי תיווך ועושים זאת לבד ובכך משלמים לא פעם מעל 10% מהשווי האמיתי.
 
אני זוכר מקרה שפעם הצעתי ללקוח לרכוש דירה בבניין מסוים 4 חדרים בקומה שנייה במחיר של 820,000 ₪ הוא ביקש לחשוב מעט ולמחרת רכש לבד דירת 4 חדרים במחיר של 800,000 ₪ לא רחוק מהדירה שהצעתי לו. בשיחה עמי הוא כל כך התלהב שהצליח לחסוך 20,000 ₪ ואת דמי התיווך .הוא לא ידע שהדירה שהוא רכש נמצאת בבניין בעייתי ברישומים ויש עיקולים על הבניין ,אומנם הדירה עם מכתבי החרגה אך הבנקים אינם מעוניינים לתת משכנתא בבניין זה .לבסוף נאלץ לבטל את ההסכם ונמצא בתביעות משפטיות הדדיות עם בעלי הדירה.
 
הצעתי היא שכמו בכל דבר בחיים עדיף לפנות לבעל מקצוע שייתן לכם ייעוץ מקצועי וילווה אתכם עד לרכישת הנכס ,גם אם זה נראה כבזבוז כסף בסופו של דבר תצאו מורווחים .
 
שוק הנדל"ן היום נמצא עם המון סימני שאלה ולא מעט משחקי כוחות מסביב שכל בעל אינטרס מושך לכיוונו,לא מעט כתבות בתקשורת ממומנות ובשל כך השכם וערב אנו מקבלים סתירות בתקשורת שפעם טוענת ששוק הנדל"ן לקראת ירידה ופעם לקראת עלייה מטורפת.בסופו של דבר חוק היצע וביקוש יגבר על הכול,אך גם בעלי אינטרסים יכולים להפר את האיזון הזה.
 
רונן שירז נדל"ן בע"מ מתמחים בדירות למכירה באשקלון